Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека ја повлекува одлуката за информирање во време на пандемијата на коронавирус, со која се забрануваше пониски нивоа на владини и здравствени установи да даваат информации во врска со здравствената состојба на граѓаните.

Моја вина и глупост е што ја донесовме оваа уредба, рече Брнабиќ, додавајќи дека и е криво што владината уредба „фрли сенка над сето добро што беше направено“.

Според неа, одлучено е уредбата да биде повлечена на барање на српскиот претседател Александар Вучиќ, јавуваат медиумите во Србија. Со спорната регулатива е предвидено дека информациите за состојбата, последиците и мерките преземени за борба против ширењето на коронавирусот може да ги даде само Кризниот штаб за сузбивање на Ковид-19, предводен од премиерот.Јавноста и медиумите се побунија против регулативата со образложение дека станува збор за класична цензура на медиумите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.