Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, по повод 27-годишнината од случувањата во Сребреница во Босна и Херцеговина, изјави дека „Геноцидот во Сребреница е еден од најмрачните моменти во модерната европска историја“.

Трагедијата нè потсетува дека треба да продолжиме да работиме заедно за мир во Европа и Босна и Херцеговина да стане дел од Европската Унија.

 

Нашите срца и мисли се со жртвите и со нивните семејства – напиша, меѓу другото Мишел на Твитер.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.