Министерот за одбрана, Александар Вулин е во центарот на вниманието, бидејќи тој беше меѓу првите што се пријавија за воена обука, а третиот ден од воениот рок го служеше во Пожаревац.

Воениот министер за прв пат го отслужува воениот мандат, бидејќи тој бил ослободен како млад човек поради голема диоптрија и е стациониран без привилегии.

Според весникот Курир, Вулин не се тушил со други војници првата вечер по неговото пристигнување, туку дошол на вечера и се дружел со останатите во касарната.

На менито имало: месо и компири, открива изворот на Курир.

Инаку, единиците на српските вооружени сили ќе одржат вежби со борбени мини и експлозиви на полето Могила кај Пожаревац, помеѓу 7 и 18 часот, така што се претпоставува дека министерот е таму денес.

Министерот служи во касарната “Павле Јуришиќ Штурм”, и вака изгледа:

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.