Министерката за надворешни работи на Косово Доника Гервала ја повика ЕУ да го запре проектот Мини шенген“, нарекувајќи го опасен.

Таа вели дека овој проект е закана за стабилноста на регионот и дека има актери кои сакаат да го нарушат ова.

Го викаат „Мини шенген“ и велат дека тој не е против патот кон ЕУ.Но, тоа не точно. Велат дека служи за регионална соработка, но и тоа не е вистина-вели Гервала.

Косово  инаку не е дел од „Мини шенген“ поради противењето на Србија.

 

 

 

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.