Една од најголемите тајни за време на бомбардирањето на НАТО врз Србија ја открива генералот Видослав Ковачевиќ.

Тој тврди дека Слободан Милошевиќ планирал да ги помбардира Загреб и Будимпешта бидејќи Хрватска и Унгарија биле големи противници на неговата политика.

Милошевиќ покрај претседател бил и врховен командант на Армијата и планот бил изготвен до детали.

Но, одеднаш Милошевиќ се откажал од намерата.

Ние според военото право имавме право на тоа, ако доаѓа авион од Унгарија да ја нападнеме Будимпешта, ако доаѓа од Хрватска да удриме на Загреб..Но Милошевиќ се премисли, веројатно под наговор на Москва-објасни Ковачевиќ, пренесува „Република.рс“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.