Од над 17.000 невладини организации регистрирани во Македонија, првите два културни клуба, со кои Скопје се зафати, беа бугарски, изјави министерот за надворешни работи Николај Милков за телевизијата „Бугарија он ер“.

„Судбината на куќата на Димитар Талев во Прилеп е работа поврзана со нашето културно-историско наследство. Ние како МНР сме подготвени да го поддржиме Министерството за култура бидејќи тоа е носител вклучен во ова наследство“, рече Милков.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.