Пред пристигнувањето на самитот во ЕУ, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис изјави дека го подржува евроинтегративниот пат на земјите од Западен Балкан.

Целосно го поддржуваме патот за членство во ЕУ на нашиот северен сосед, тие целосно ги почитуваат меѓународните договори што ги потпишаа, тие го почитуваат владеењето на правото и се разбира ги почитуваат правата на малцинствата, рече Мицотакис пред попладневниот состанок на лидерите на земјите членки на ЕУ во Брисел.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.