Грчкиот премиер Мицотакис вели дека  растел во политичко семејство, но имал моменти кога си велел дека никогаш нема да влезе во политика.

Неговиот татко исто така беше премиер, а сестра му е Дора Бакојани, поранешна министерка за надворешни работи.

Тој е во брак со Марева Грабовски која има 52 години. Кирјакос во секоја прилика ја истакнува важноста на семејството и дека оттаму ја црпи силата во политиката. Марева го поддржуваше сопругот на поголемите митизни во изборната кампања. Тие имаат три деца, Софиа, Дафне и Константинос

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.