Најплатениот граѓанин во Србија има бруто месечна заработувачка од 62 милиони динари или  528.000 евра. Тоа се просечни 778 бруто плати во земјата. Најбогатиот Србин минатата година во просек секој ден заработувал по 1.446 евра!

Инаку минатата недела даночната управа на Србија соопшти дека во Србија има скоро 28.000 милионери.

Најмногу милионери има во Белград, 4.969, а најмалку во Врање – 102.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.