Трудовата инспекција во Црна Гора во текот на минатата година регистрирала 2.122 работници ангажирани „на црно“, а меѓу нив имало и деца.

Станува збор за 1.370 странци и 752 црногорски државјани, а меѓу нив биле и 44 деца.

По преземените мерки, како што се наведува во годишниот извештај на Управата за инспекциски работи, 689 од овие лица засновале работен однос.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.