САД воведоа санкции за бизнисменот и поранешен пратеник Делјан Пеевски, бизнисменот Васил Божков и заменик-претседателот на Националното биро за контрола на специјалното разузнавање Илко Желјазков. Санкционирани се уште тројца Бугари и 64 компании во нивна сопственост или контролирани од нив.

Стејт департментот објави и забрана за влез во САД за Пеевски, Желјазков, но и на уште тројца поранешни државни службеници – Александар Манолев, Петар Харалампиев и Красимир Томов и нивните најблиски семејства.

Актот ја потврдува нашата заложба за поддршка на владеењето на правото и зајакнување на демократските институции во Бугарија – изјави портпаролот на американскиот Стејт департмент Нед Прајс, додавајќи дека Стејт департментот ќе ги искористи своите овластувања за да промовира одговорност за корумпираните лица во регионот и на глобално ниво.

Андреа Гацки, директор на Службата за контрола на странски средства на Министерството за финансии на САД пак оцени дека „САД ги поддржуваат сите Бугари кои сакаат да ја искоренат корупцијата со барање да се изведат корумпирани лица кои ги поткопуваат економските функции на Бугарија и демократските институции“.

Мотивот за санкционирање на Пеевски, Божков и Желјазков од Министерството за финансии на САД е „нивната значајна улога во корупцијата во Бугарија“, а санкциите се изречени според американскиот закон Магнитски. Тој е насочен кон сторителите на сериозни кршења на човековите права и корупција низ целиот свет и предвидува блокирање на целиот имот на прекршителите во САД.

Блокирани се сите имотни и имотни права и други имотни права што се наоѓаат во САД или се во сопственост или контрола на американски државјани и постојани жители во САД – прецизира од американското  Министерство за финансии.

Санкциите предвидуваат и забрана за трансакции, трансфери на стоки и услуги во корист на санкционираните, освен ако не се даде експлицитен исклучок од специјална комисија.

Слободна Европа“ прави анализа за тоа кои се луѓето што ја добија забраната од САД.

Господар на куклите

Пеевски, кој контролираше големи подрачја на бугарскиот медиумски пејзаж, вклучително и весници и телевизиски станици, се сметаше за еден од најмоќните луѓе во земјата. Бугарските опозициски претставници велат дека тој стоел зад назначувањето министри и членови на судството.

Пеевски се обидел да влијае врз општинските избори во 2019 година обезбедувајќи им на политичарите позитивно медиумско покривање во замена за заштита од кривични истраги.

Според Репортери без граници, Пеевски своевремено поседувал околу 80 проценти од печатените медиуми во Бугарија, како и приватни телевизиски мрежи и веб-страници, додека Желјазков служел како „фронтмен“ на Пеевски, извршувајќи различни шеми за мито.

Христо Иванов, коосновач на Демократска Бугарија, партија насочена кон Запад во спротивност со ГЕРБ и ДПС, рече дека владата на Борисов не успеала да ја испита корупцијата.

Ниту Божков, ниту Пеевски не се појавија сами. Пеевски беше воспитуван од ДПС и беше поддржуван од ГЕРБ и Борисов – изјави Иванов.

Пеевски во декември ја ангажираше Групацијата БГР, голема лоби компанија во Вашингтон, да му помогне во „проблемите во САД“. Пеевски наскоро ги распродаде своите медиумски средства, се откажа од списокот на ДПС за парламентарните избори во април и исчезна од бугарската политичка сцена. Тој, наводно, живее во Дубаи.

Во материјалот дистрибуиран на Капитол Хил во минатата година од лобистот од Вашингтон Маршал Харис, Пеевски беше опишан како еден од „клучните архитекти на падот на демократијата во Бугарија и деволуцијата во криминална држава“.

Харис, поранешен службеник на Стејт департментот, го нарече Пеевски „главниот олигарх“ и „врвниот мајстор за марионети“ во Бугарија во материјалот објавен на веб-страницата за надворешно лобирање на Министерството за правда. Харис претставува двајца бизнисмени кои ја обвинуваат бугарската држава дека сака да им ги одземе имотите под лажни изговори.

Цар на коцкањето

Васил Божков, кој се збогати во бугарската индустрија за коцкање, „во неколку наврати поткупил владини службеници“, вклучувајќи го и поранешниот претседател на сега укинатата Државна комисија за коцкање, соопшти Министерството за финансии.

Бизнисменот, според истрагата на бугарските обвинители, му плаќал на поранешниот претседател на Државната комисија по 6.200 американски долари на ден за да им ги одземе лиценците за коцкање на неговите конкуренти.

Божков е обвинет и за давање пари на поранешен бугарски функционер претходно оваа година за да му помогне на тајкунот „да создаде канал за да можат руските политички лидери да влијаат врз бугарските владини службеници“.

Влијание врз изборите

Санкциите може да влијаат врз предвремените парламентарни избори ова лето. Пеевски беше клучен член на партијата Движење за права и слобода. Партијата поддржана од Божков доби помалку од 3 проценти од гласовите во април, и го изгуби местото во парламентот.

Геновева Петрова, управен директор на Алфа Рисрч во Софија, за РСЕ изјави дека санкциите може да му наштетат на ГЕРБ и дека ова е „само почеток на приказната“. Таа рече дека ако се појават повеќе детали кои покажуваат врска помеѓу наводната корупција на Пеевски и владата на Борисов, тоа може да има „значително влијание“ врз резултатите на партијата во јули.

Популарноста на ГЕРБ се намали откако избувна корупцискиот скандал минатото лето, по неколкунеделните антивладини протести во Софија. ГЕРБ со 26 проценти победи на парламентарните избори во април, но тоа беше најлош резултат откако е формиран пред околу 15 години. Распишани се нови избори откако партиите кои влегоа во парламентот не успеаја да формираат влада.

Преземено од „Слободна Европа“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.