Бугарскатa агенција БГНЕС оценува декапоранешниот македонски министер за надворешни работи Никола Димитров и сегашен вицепремиер за евронитеграции шири омраза кон Бугарија.

 И овој пат најактивен во омразата против Бугарија беше поранешниот министер за надворешни работи и актуеленвицепремиер Никола Димитров, кој рече дека „Бугарија не може да се нарече пријателска земја“, пренесува БГНЕС.

ГНЕС, нотира дека „Додека Заев во негов стил „ветува и верува во брзо решение на споровите меѓу двете земји“, за опозицискиот лидер сегашниот спор беше повод за жестока антибугарска кампања и обвинувања против Софија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.