Трагичен настан ја прекина матурската екскурзија на матурантите од гимназијата „Мате Балоте“ во Порече. Нивни соученик од Умаг е убиен ноќска под непознати околности, соопшти и директорот СОУ „Мате Балота“, Крешимир Брониќ.

Го чекаме извештајот од локалната полиција. Спроведена е полициска истрага, а што точно се случило и ние ќе дознаеме по официјалниот извештај. Како директор на училиштето се чувствувам ужасно лошо. Не сум на тоа патување. Изразувам најдлабоко сочувство до родителите, изјави директорот на средното училиште „Мате Балоте“ во Порече, Крешимир Брониќ.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.