Се појави досега невидено видео од посетата на Јосип Броз Тито на Шведска Олоф Палме од 1976 година. Маршалот замина на прием кај тогашниот премиер Олаф Палме. Кога автомобилот застана Тито излезе од возилото но во тој момент еден од неговото обезбедување му ја приклешти вратата. Неговата рака со недели потоа била во завој.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.