Шеснаесетгодишната Маријана обично заедно соучениците го фаќала автобусот кој порано тргнува за Ниш. Тоа кобно утро, влегла во оној подоцниот и кобен автобус, пренесуваат српските медиуми.

Во сообраќајната несреќа кај Ниш настрадаа двајца ученици од средното стручно и градежното училиште. Овие две училишта се наоѓаат во ист комплекс и користат ист двор.

Алекса Д. бил одличен ученик, бил прва година во средното градежно училиште, додека Маријана К. била трета година во средното стручно училиште.

Во тешката несреќа во која учествуваа автобус на „Ниш експрес“ и воз загинаа 5 лица, а 27 се повредени.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.