Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, објави дека од вторник во Србија ќе ја отстрани марихуаната од списокот на наркотични средства и дека веќе се работи кон таа цел.

Како што објави „Нова.рс“, директорот на Институтот за општа и физичка хемија и член на Управниот одбор на Здружението за коноп, д-р Стеван Благојевиќ и Милош Симиќ од Иницијативата за легализација на марихуаната, се согласиле дека е потребно да се усогласат препораките на ООН со српското законодавство и дека нема страв од легализација на канабисот за медицински цели.

Ние веќе влеговме во ова прашање и ние, како членка на ООН, ќе почитуваме сè. Ние работиме на тоа и како што тие замислија, нема причина да не се аплицираат, без да се загрозат граѓаните и законодавството – вели Лончар.

Милош Симиќ од Иницијативата за легализација на марихуаната за „Нова.рс“ вели дека штотуку ја напуштил средбата со претставниците на Министерството за здравство и најавил дека очекува позитивни чекори во насока на непречена употреба на канабис во медицински цели.

Она што можевме да го слушнеме денес сугерира дека некои работи навистина ќе се променат. Она што е важно да се нагласи е дека на 21 декември, по четири години разновидни студии, Обединетите Нации одлучија дека канабисот не е штетен за здравјето на луѓето и животот, без оглед колку го користите. Остана во категоријата лекови кои се користат за терапевтски и научно-истражувачки цели – вели Симиќ за „Нова.рс“.

Тој додава дека има многу луѓе во Србија кои се лекуваат и со тоа се подложни на кривични санкции.

Тие се осудени на неколку години затвор. Денес се обидовме да го решиме овој проблем и се направени првите чекори за решавање на такви ситуации. Тие ги чуваат болните луѓе како криминалци и излегуваат во многу полоша состојба. Само нашите 20 члена се уапсени и гонети во изминатите неколку години – вели Симиќ.

Директорот на Институтот за општа и физичка хемија и член на Управниот одбор на Здружението за коноп, д-р Стеван Благојевиќ, за „Нова.рс“ вели дека целиот проблем настанал поради лошите закони и дека е потребно да се прави разлика помеѓу марихуана што се користи во индустријата и лична потрошувачка.

Како прво, потребно е да се разјасни постојниот Закон за психоактивни супстанции. Треба да се направи разлика помеѓу марихуаната за потрошувачка и индустрискиот коноп што сега го одгледуваме. Сегашниот закон целосно го изедначува тоа. Исто така, треба да се направи разлика помеѓу коноп и преработен коноп, кој се користи за добивање масло и влакна, на пример – вели Благојевиќ.

Тој додава дека сегашниот закон е во спротивност и со Законот за храна.

Имаме обврска пред Обединетите нации и полицијата во Виена кои имаат дадено неколку препораки за да ги усвоиме. Една од тие препораки е дека овој КБР од марихуана, или коноп, не е опасен. А нашиот коноп од Нови Сад навистина нема повисоко ниво од пропишаниот лимит пропишан од полицијата. Затоа, потребно е уште еднаш да се разјаснат овие закони и да се усогласат – вели Благојевиќ.

Член на Управниот одбор на Здружението за коноп вели дека проблемот е во тоа што не смеете да обработувате коноп според кој било закон.

Значи, можете да купите парцела и да засадите коноп, тоа не е проблем. Тоа се случува во моментот кога сакате да го обработите тој коноп. Новиот закон ќе регулира употреба на марихуана во медицински цели. Нашиот коноп е под тие 0,3 THC, што е дозволена граница, и таму нема психоактивни супстанции – објаснува Благојевиќ.

Тој вели дека овој коноп воопшто не е опасен и дека има долга историја во Србија.

Индустрискиот коноп во Србија има сто години историја, верувајте ми. Тој коноп воопшто нема THC, смешно е. Кока-Кола е поопасна од тоа  – заклучува Благојевиќ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.