Министерот за национална одбрана на Грција Панос Каменос, денеска од грчко-македонската граница испрати порака до северниот сосед.

„Ние сме тука на границата со ПЈРМ. Грција сака да живее во мир, а нејзините соседи мора да разберат дека нивниот интерес е со Грција да имаат пријателски однос, но, исто така, мора да разберат дека се додека одат во иредентистички тврдења, вратата на Грција ќе биде затворена “, рече меѓу другото, Каменос како и “вратата на Грција е вратата на Европа и вратата на Западот“

Тој порача дека „тие треба да сфатат дека Македонија е исто така грчка, што ќе им даде билет за утре и за просперитет”.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.