Во Албанија и во последното деноноќие висока бројка на новозаразени со Ковид-19. Од тестирани 836 сомнителни случаи позитивни на вирусот биле 153 од нив. Во исто време битката со опасниот вирус ја добиле 57, додека ја загубиле пет лица во болнички услови. Во двете ковид болници хоспитализирани се 178 лица од нив 13 се на интензивна терапија, додека пет пациенти се интубирани.

Од почетокот на пандемијата направени се 78.886 тестови, позитивни на вирусот биле 12.226, оздравеле 6.888, починале 358, додека активни на болеста се 4.980 лица

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.