Случајот на 13-годишната Ј.М. деновиве го бранува регионот. Девојчето од Метковиќ, Србија, минатиот четврток ѝ се помажи на својата класна раководителка дека повеќе од годиан дена трпи тортура од нејзиниот татко и брат, кои меѓу другото, пијани ја терале да се соблекува и ја допирале.

Девојчето е веднаш пренесено во згрижувачко семејство, а се чека нејзиното сослушување пред Вишото јавно обвинителство во Шабац. Нејзиниот татко и нејзиниот брат веќе се во притвор.

Во меѓувреме, изјава дала и мајката на девојчето, која не застана на нејзина страна.

Таа ги бранеше синот и сопругот, што фрла ново светло врз случајот, вели извор од истрагата за српските медиуми.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.