Лидерот на „Златна зора“, Никос Михслољакос и дел од поранешните пратеници на движењето се прогласени за виновни за формирање и водење на криминална организација.

Пресудата соопштена од претседателката на судот беше проследено со аплаузи од семејството на убиениот музичар Павлос Фисас.

Дел од поранешните пратеници од Златна зора се виновни само за учество во криминална организација.

Првичните коментари во Грција се дека станува збор за историска одлука.

Рочиштето во атинскиот суд продолжува.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.