Иван Армуш, водачот на балканскиот картел, беше уапсен во Колумбија. Црногорецот паднал за половина тон кокаин, пишуваат српските медиуми.

Според локалната полиција, Армуш бил уапсен на едрилица со точно 494 килограми од споменатата дрога, пишува колумбиски „Инфобае“.

Бил спакувана во 23 пакувања и во вреќи. Едрилицата требала да исплови од Картагена кон Лисабон. Се проценува на 20 милиони долари, но неговата вредност е веќе неколку пати поголема во Лисабон.

Пред Колумбија, Армуш бил во Шпанија, од каде, според тамошната полиција, тој морал да побегне затоа што бил поврзан со убиството што се случило во војната меѓу кавачкиот и шкаљарскиот клан.

Покрај тоа што бил одговорен за шверцот на кокаин за Европа, но и Јужна Америка, тој го проверувал и квалитетот.

Армаш, како што велат, сакал да дава пари на девојки од сиромашните квартови на Колумбија со кои сакал да прави сомнителни забави.

Една од тие девојки го пријавила во полиција, која дала изјава во која вели дека нејзината ќерка не се враќала дома неколку дена, а потоа доаѓала со големи количини пари.

Колумбиската полиција сметала дека станува збор за ланец на проституција, но всушност открила дека станува збор за еден од најголемите нарко-картели.

Инаку, Дејан Станимировиќ Маркос, кој беше убиен на 21 март 2020 година во Колумбија, работеше за Армуш. Станимировиќ беше соработник на Дејан Стојановиќ Кека.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.