Лекарот д-р Антон Елкин, васкуларен хирург, кој случајно се нашол на местото на несреќата кога српски автобус се преврте на автопатот Тракија во Бугарија за „Здраво Бугарија“ вели дека била непријатна глетката на крв од повредените деца, кои инаку биле играорци од фолклорниот ансамбл Ју-Лира од Батајница, пренесува српска „Нова“.

Потресна е глетката на деца облеани во крв од глава до пети. Некои од нив имаа само рани на главата, па пак имаше многу крв. Апсолутно случајно се најдов таму. Веднаш застанав и се приклучив да помогнам. Додека се движевме по автопатот, два конвои одеднаш забавија. Потоа видовме превртен автобус. Прво требаше да процениме кој од повредените беше релативно стабилен, кому му беше потребна помош, раскажува тој.

Од повредените десет деца, две уште се во тешка состојба. Главниот лекар од болницата „Пирогов“, Валети Дмитров не сакаше да открие детално какви операции и колку имале децата.

Децата кои беа повредени во сообраќајна несреќа во Бугарија, при превртување на автобусот, вчера пристигнаа на Универзитетската детска клиника во Тиршов каде ќе продолжи нивното лекување.

На Детската клиника вчера околу 19:45 часот пристигнале шест амбулантни возила и едно возило на Брза помош, придружувани од четири полициски возила на ротација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.