Никој на светот не може да знае како ќе се однесува вирусот за време на летните месеци.Секој што ќе одлучи да патува надвор од својата земја многу ризикува.Ова го советува доктор Даница Грујичиќ.

Според неа, голема е веројатноста вирусот на високите температури и УВ зрачењето да мутира и затоа одењето на море е ризично.

Може да се случи вирусот да бликне додека сте во Грција, Црна Гора, Турција..Поради десет дена летување на море ризикувате да се заразите и си го ризикувате животот. Згора на тоа треба да бидете во карантин-вели докторката

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.