Не стивнуваат реакциите по паѓањето на владата на Косово. По нецели два месеци Албин Курти веќе не е премиер отако беше изгласана недовредба на владата.

Во првите реакции Курти се пожали дека зад паѓањето на Владата стои специјалниот пратеник на американскиот претседател Доналд Трамп, Ричард Гренел. Тој е човек од доверба на Трамп, задолжен за дијалогот Белград-Приштина.

Дека тоа можеби е точно потврдува и изјавата на Курти дека одлуката „не била донесена на Косово туку надвор од него“

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.