Премиерот на Косово, Албин Курти на неговиот профил на Твитер објави дека Косово е најдемократска и истовремено најизолираната земја на Западен Балкан.

Денеска навршуваат четири години откако Европската комисија по вторпат заклучи дека ги исполнивме сите услови за визна либерализација. Ние сме најдемократска и најпроевропска земја на Западен Балкан, напиша Курти.

Првата препорака за укинување на шенген-визите за косовските граѓани беше усвоена во 2016 година, а втората две години подоцна, но сепак Франција и Холандија ја блокираат конечната одлука за визна либерализација.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.