Антикорупциската агенција на Косово покрена истрага за имотот на 20 отсто од функционерите, а меѓу оние чиј имот ќе биде сослушан е и косовскиот премиер Албин Курти.

Курти во Агенцијата пријавил дека има заштеда од 400 евра, сопругата околу 23.000, како и дека живее во стан под кирија кој плаќа 250 евра месечно.

Aлбин има 46 години и во брак е со новрежанката Рита со која има една ќерка.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.