Косовскиот премиер Албин Курти во новогодишно интервју нагласи  дека Белград постојано се обидува да „измисли временска машина“ и дека е благодарен на тогашната српска опозиција која им ја овозможи независноста. Во тоа допринеме прашањето до Меѓународниот суд на правдата во Хаг кој оцени дека таа е во склоп со меѓународното право.

Нема временска машина. Тој воз замина. Не можеме да се вратиме ни во 99 година. ни во 2007. Ова инсистирање на политички настани преку временски машини – ја држат во заложништво Србија, но и целиот наш регион“, рече Курти.

На 17 февруари 2008 година, собранието на лажната држава Косово еднострано прогласи независност на автономната покраина Косово и Метохија од Република Србија.

Две години подоцна, во 2010 година, сега лидерот на Народната партија, а пред 12 години и министерот за надворешни работи, Вук Јеремиќ, благодарение на погрешно поставено прашање  помогна  во намерата!Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.