Српското обвинителство за организиран криминал преговара со двајца членови на кланот Веjко Беливук и Марко Миjковиќ, за статусот на соработници на сведоци.

Високо позициониран член на групата веќе се согласил да биде придружен сведок.

– Некои членови на кланот Беливук, притиснати од доказите за ужасните убиства што ги извршија, буквално пукаат затоа што стануваат свесни дека ќе останат зад решетки до крајот на животот. Сега пукаат и кумовските врски и пријателства, се води борба за гол опстанок, за нагодба – открива изворот од истрагата.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.