Врската меѓу Вељко Беливук и неговата десна рака Марко Миљковиќ-Месарот неколку месеци пред нивното апсење воопшто не била кумска, како што беше претставено во јавноста.

Миљковиќ  планирал ликвидација на својот шеф со што би го довел на чело на кланот.

Познато е дека Беливук и Миљковиќ имале многу нарачки од самиот врв на „кавачкиот клан“ за кој наводно се занимавале и заедно планирале да се ослободат од водачот на овој клан Радоје Звицер. По меѓусебната омраза кон Звицер, тие се свртеа еден против друг.

Миљковиќ го подготвувал теренот да ја преземе челната позиција во кланот, најмногу незадоволен од сумата на пари што ја добил при делењето на пленот со Беливук. Околу себе собрал неколку од најважните соработници на кои Беливук можел да се обложи, убеден во нивната лојалност и на тој начин смислил „пеколен план“ кој бил саботиран со апсењето на целиот клан, пишува „24.седам“.

Миљковиќ има историја кога се во прашање кавгите со кумовите и најдобрите пријатели, тој веќе убил двајца свои кумови – каратистот Властимир Милошевиќ и Мирко Којиќ Која.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.