Поранешниот бугарски вицепремиер и министер за одбрана, Красимир Каракачанов, дискриминирал со неговата изјава против Ромите од 8 јануари 2019 година во пловдивското село Војводиново. Ова го одлучи Врховниот управен суд (ДКAC), објави бугарскиот Хелсиншки комитет. Одлуката е конечна, јавуваат бугарските медиуми.

Причината за случајот е оваа изјава на Каракачанов: „Циганите во Бугарија станаа крајно безобразни. Пред неколку години тие претепаа полицаец, пред два дена ја тепаа војската. Толеранцијата на бугарското општество истекува“. Тоа е поврзано со случај од селото Војводиново, кога двајца мажи од ромско потекло нападнале Бугарин од истото село. Напаѓачите беа идентификувани и потоа осудени.

Сепак, говорот на Каракачанов имаше непосредна реакција во голем дел од ромската заедница во селото, и многу други Роми кои не беа вклучени во инцидентот беа изложени на јавни и масовни закани, навреди и на крајот беа протерани од селото. „Формалната причина за ова беше што нивните куќи беа нелегални. Потоа, во средината на зимата, десетици семејства останаа на улиците, вклучително и мали деца, стари лица и лица со попреченост“, потсетува организацијата.

Според судот, од особено значење е фактот дека изјавите на Каракачанов беа широко распространети во медиумите, како и фактот дека тој не ги критикувал конкретните извршители на злосторството, туку зборувал за целата етничка група.

Случајот го води еден ромски активист и неговото здружение со правна помош на бугарскиот Хелсиншки комитет. Со својата одлука, ДКAC ги поништи пресудите на Комисијата за заштита од дискриминација  и на Управниот суд – град Софија, кои не ја утврдија изјавата на Каракачанов за дискриминација. По одлуката на ДКAC, случајот ќе биде вратен на Комисијата, која ќе мора повторно да донесе одлука и евентуално да му изрече санкција на Каракачанов.

Според врховните судии, изјавата на Каракачанов не може да се прифати како манифестација на критичка граѓанска позиција на лицето поради влијателната позиција што ја зазема.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.