Бродот Арес натоварен со повеќе од 5 тони кокаин требало да ја испорача дрогата во солунското пристаниште, од каде што требало да биде преземена од црногорскиот, которски клан. Но кокаинот бил откриен и запленет од холандската полиција. Црногорски „Дан“ пишува дека запленетата дрога се поврзува со убиството на Игор Дедовиќ и Стеван Стаматовиќ.

Пратката е запленета кога бродот Арес, кој пловел под знамето на Камерун бил пресретнала во меѓународните води, при што во големата полициска операција се уапсени седум лица, меѓу кои и капетанот на бродот. Во шверцот со кокаин учествувале и црногорски државјани и државјани на Србија и БиХ.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.