Друштвото на историчарите на Косово „Али Хадри“ – огранокот во Дечане, ќе одржи денеска трибина насловена „Против влезот на Албанија во нова Југославија – тенденција за создавање на голема Србија“, јави дописникот на МИА од Приштина.

Трибината, закажана за во 12 часот, се организира во знак на противење на самитот одржан минатата недела во Тирана, посветен на таканаречениот „мини-Шенген“, односно на иницијативата на премиерите на Северна Македонија и Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, и претседателот на Србија Александар Вучиќ за формирање зона на слободен проток на луѓе, стоки и капитал во регионот.

Како што соопшти организаторот, за учество на трибината „јавно се повикани претставници на академиите на науките и на институтите за историја во Приштина, Тирана и Скопје, како и интелектуалци и познавачи на албанско српските односи

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.