Заменикот министер за дијаспора нна Косово, Ариан Даци, загина во лавина во Брезовица, јавуваат приштински медиуми на албански јазик.

Несреќатата се случича во близина на скијачкиот центар „Брезовица“ на Шар Планина. Претставник на полицијата во Урошевц, Басри Шабани, потврди дека во лавината на Брезовица имало ќовечки жртви, пренесува кососвака „Газета експрес“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.