Припадници на специјалната косовска полиција РОСУ денеска околу 11.30 часот пукале на дивиот пункт на мостот Бистрица на главниот пат Косовска Митровица-Лепосавиќ, во возило во кое имало двајца Срби.

Ранет  еМиљан Д., додека неговиот совозач Душан С. за среќа се спасил без повреди, додека целиот автомобил бил изрешетан.

Делевиќ е застрелан во пределот на левиот граден кош и има прострелна рана со која итно е пренесен во болницата во Краљево.

Како што се наведува во изјавата на директорот на Канцеларијата за Косово, Петар Петковиќ, „припадниците на специјалците Росо на Курти со рафални рафали пукале кон српското возило.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.