Затворање на границите и ограничувањето на движењето во местата кои се најпогодени од Ковид-19. Надлежните власти во Косово ги разгледуваат сите опции за соочување со новиот бран на пандемијата, рече министерот за здравство на земјата, Арменд Земај.

Меѓутоа, рече тој, се зависи од проценката на епидемиолошката ситуација од страна на надлежните институции.

Мерките како што е затворањето на границите, враќањето на здравствениот персонал на граничните премини, ограничувањето на бројот на учесници на разни манифестации, ограничувањето на движењето во областите кои се најпогодени, како и некои други мерки, се разгледуваат и ќе се постапува согласно проценката на епидемиолошката ситуација во земјата, посочи Земај.

Целосното затворање на земјата, според првиот човек на косовското здравство, „сепак останува како последна опција“.

Државата и граѓаните не заслужуваат да се вратиме таму каде што бевме пред шест месеци поради несовесното однесување на одредено малцинство. Она што се очекува и што бездруго треба да се случи е надлежните органи да бидат ригорозни кога е во прашање спроведувањето на законот и на одлуките на Владата во однос на справувањето на пандемијата. Веднаш ќе преземеме ограничувачки мерки во секоја ситуација каде што ќе констатираме пораст на бројот на случаи, што се чини дека се случува, истакна  Земај.

Во Косово досега се евидентирани околу 18.000 заразени од новиот коронавирус, од кои 666 починале, а над 51.000 се излекувани, така што бројката на актуелни носители на вирусот моментно изнесува нешто под 2,2 илјади.

Последните десетина дена се извршуваат по околу илјада тестирања, од кои како заразени резултирааат меѓу 150 и 200 случаи дневно. Во просек, дневно има по еден до двај смртни случаи на пациенти заразени од Ковид-19, а има денови кога, според официјалните податоци, нема ниту една жртва. 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.