Состојбата на Косово станува тензична. Се започна откако косовските власти донесоа уредба на српските регистарски таблички да им става налепници и да им наплаќа по пет евра евра.

Тоа предизвика револт во Србија која најави контрамерки.Претседателот на Србија Александар Вучиќ е дециден дека нема да ги слуша апелите на ЕУ и оти нема да попушти.

Дополнително, косовските специјални сили РОСУ влегоа на Северот на Косово што ги разгневи локалното српско население. Косовските сили ги запоседнаа и админстративните сили Јариње и Брњак. Контролата ја вршат и со снајпери.

Од друга страна присуство на војска е забележано и долж српско-косовската војска.
Таа е онаа т.н војска која и нее војска туку вооружени сили на кои Заев им дозволи да влегуваат и да се шетаат низ Македонија како што побара премиерот Курти.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.