Во последните 24 часа во Србија коронавирусот е потврден кај 7.745 лица, а истовремено како последица од овој вирус починале 58 пациенти.

Тестирани биле 24.948 лица. На респиратор се приклучени 273 пациенти.

Вкупниот број на хоспитализирани е 6.708 лица.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.