Стотици романски пациенти заразени со новиот коронавирус ги напуштија болниците, откако Парламентот одлучи да донесе нов закон со кој се наметнува изолација, во време на пораст на инфекции наместо хоспитализирање.

Новиот закон исто така предвидува кога луѓето можат да бидат ставени во карантин или да се бара самоизолација и им дава право на оние во карантин да ја оспорат одлуката на суд.

Го донесуваме овој закон, кој ќе ограничи некои права и слободи, но го правиме тоа за да заштитиме животи, изјави Јоан Купса, пратеник од владејачката Либерална партија, бранејќи го законот.

Законот се носи по пресудата на Уставниот суд, која стапи на сила минатата недела, дека хоспитализирање и ставање во карантин на лица без или само со благи симптоми на ковид-19 ги ​​крши нивните основни права и тоа не може да се направи само со владин декрет.

Како резултат на одлуката, 624 пациенти позитивни на новиот коронавирус, побарале да ги напуштат болниците и сега ризикуваат да ја пренесат болеста во нивните заедници. Покрај тоа, повеќе од половина од 50 000 лица кои беа на задолжителна самоизолација по враќањето од странство ги напуштија своите домови прекршувајќи ги препораките на лекарите, рече министерот за здравство Нелу Татару.

Во Романија има вкупно 30.789 регистрирани случаи со ковид, од кои 1.834 починаа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.