Радивоје Звицер, водачот на црногорскиот Кавачки нарко клан имал богато криминално досие.

Тој за млку избегнал апсење во Приштина пред две години. Доушник му јавил дека се подготвува негово приведување.

Оттаму зел лажен пасош од БИХ и преку Виена и Цирил заминал за Киев. Во Украина го разработил својот Кавачки клан кој тргува со дрога и оружје.

Неговиот лажен пасош е под име Јосип Бабиќ и под тоа име ги изведува своите криминални активности.

Тој вчера беше тешко ранет во центарот на Киев. Како што сопштила тамошната полиција, напаѓачите биле државјани на Македонија, Србија и Црна Гора. Осомничени се за напад на Звицер и при апсењето пружиле отпор и пробале да побегнат на полицијата но сепак тоа не успаело.

 

 Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.