Поранешниот американски претседател Бил Клинтон за време на изборите на кои се борел за втор манадат барал војната во Босна и Херцеговина што побрзо да заврши за да не му пречи во кампањата. Тој дури бил подготвен да се направат и отстапки во корист на Србите , се наведува во тајниот план кој го објави „Гардијан“.

Во транскриптите се чита дека Клинтон е разочаран што босанските муслимани не успеале да ја зачуваат Сребреница.

Ако планот на Клинтон пропаднел тој бил подготвен на воздушна поддршка на муслиманско-хрватските сили во борба против Србите.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.