Се сеќавам на времето кога секретарката Олбрајт и јас патувавме во Косово пред три години за да ја прославиме 20-годишнината од нивната и нашата победа, во спречувањето на етничкото чистење и самото постоење на Косово“, рече поранешниот американски претседател на САД Бил Клинтон на погрбот на Медлин Олбрајт.

Шетавме по улиците на Приштина со  косовските власти и застанавме на булеварот каде што има прекрасна биста посветена на секретарката Олбрајт како дел од работата што таа ја работеше таму. „Многу сум горда на животот што го живееше и благодарна сум што Хилари и јас бевме нејзини пријатели“, изјави Клинтон.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.