Србија денеска ја погоди силно невреме, по кое пет општини беа принудени да прогласат вонредна состојба.

Вонредна состојба е прогласена во општините Чуприја, потоа Петровац на Млави, Лебане, Црна Трава и Бела Паланка, пренесуваат медиумите во Србија.

Како што велат, целта на прогласувањето на вонредната состојба е отстранување на последиците од поплавите што е можно поскоро.

Српскиот хидрометеоролошки завод издаде предупредување за силни врнежи во Банат и во јужниот дел од Србија.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.