Србија одлучи да ја обнови вилата во која живееше вдовицата на Јосип Броз Тито, Јованка.Шест години по нејзината смрт, ќе иама темелна реконтрукција на куќата на Дедиње. Ќе се обновува внатрешноста но и надворешниот дел.

Овој објект со години пропаѓаше и Јованка живееше во мизерни услови.Таванот прокиснуваше, немаше греење ниту нормални тоалети.

Сега куќата ќе биде целосно санирана и најверојатно ќе биде дадена на продажба за што веќе има заинтересирани поради нејзината локација и станарката која претходно живеела во неа.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.