Инсистирањето на Бугарија да ги блокира разговорите за пристапување во Европската унија со Македонија ризикува да создаде уште една пукнатина во југоисточното крило на НАТО. Две нејзини земји-членки – Грција и Турција – веќе се длабоко поделени и сега се појавија уште две како судир, по што се разви полемика стара два века на етничка основа, пренесува електронското издание на Катмерини.

И Бугарија и Македонија се клучни регионални членки на Алијансата. Бугарија има улога како супервизор над Црното Море и Јужна Русија, а од друга страна Македонија како филтер против понатамошно руско ширење во срцето на Балканот. И двете земји многу силно го чувствуваат влијанието на американско-рускиот конфликт на влијание.

Меѓутоа, НАТО се чини дека е нарушен од ривалството на релација Софија-Скопје, сметајќи го за европско прашање што треба да го решат земјите-членки на ЕУ. И покрај тоа што може да е така, приговорите на Бугарија за влез на Македонија во ЕУ не произлегуваат од критериумите за пристап, како што е потребата за зајакнување на демократијата и сузбивање на корупцијата.

Наместо тоа, тие се поттикнати од историски тврдења што предизвикуваат национализам на обете страни и во одреден момент наскоро ќе имаат влијание врз НАТО, освен ако не се решат овие разлики.

Антибугарската треска се зголемува во Македонија, со благослов на политичкото раководство и медиумите, а ставот на Скопје кон Софија станува поагресивен. Индикативно, тоа го отфрли барањето на Софија да учествува во воздушното полициско работење на НАТО во Македонија и исто така го повлече интересот за бугарската нуклеарна централа Белене, наместо да се поддржи проектот за природен гас во северното грчко пристаниште Александрополи.

Во меѓувреме, Бугарија се подготвува за избори на пролет, а политичката класа се занимава со националистичките чувства, обидувајќи се да формира нова балканска агенда инспирирана од Отоманската империја и големите аспирации од 19. век, обвинувајќи ги своите балкански браќа дека се оддалечуваат од правилната патека.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.