Jужнословенските територии постепено биле заземани во освојувачкиот поход на Османлиите. На оваа карта е прикажано движењето на Османлиите на територијата на некогашните југословенски територии.

Денешна Словенија и добар дел од Хрватска и воопшто не биле под турско ропство, дел од Хрватска бил 200 години под пусто турско. Војводина, пак, била под австро-унгарско владеење.

Турската чизма газела по Србија околу 300 години, а во БиХ околу 400. Но, затоа, пет века турско се задржало во Македонија, која била под османлиска власт 518 години.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.