Поранешниот бугарски вицепремиер Красимир Каракачанов истакна дека Бугарија нема да направи никаков компромис во однос на Македонија и дека сите партии што ги признаваат овие приоритети можат да учествуваат во можна идна коалиција.

Тој вели дека приоритет за неговата партија  е да не започнува преговори меѓу Македонија за членство во Европскатаунија се додека таа не се откаже од антибугарското однесување.

Каракачанов му честиташе на новиот привремен министер за надворешни работи Светлан Стоев за неговиот став заМакедонија:

„Мило ми е што новиот министер за надворешни работи многу јасно изјави дека нема да има промени во бугарскатанадворешна политика“.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.