Црногорските медиуми објавуваат детали од досието на Специјалното државно обвинителство за криминалот на Кавачкиот клан предводен од Слободан Кашчелан.

Во декември 2020 година, Владимир Вучковиќ од Новљан однел автомобилски гуми и јаглен на Ловќен, а заедно со Милош Радоњиќ подготвиле клада на која, по ликвидацијата, го запалиле „Шкаљарецот“, Мило Радуловиќ наречен Капетан.

Ова се дел од деталите од наредбата за проширување на истрагата што ја издало Специјалното државно обвинителство (СДТ) против наводниот член на кавачкиот криминален клан, Петар Ѓуровиќ, објавува „Вијести“.

Според тој документ, членовите на кавачкиот клан, по речиси два месеци тортура, на 21 декември 2020 година со електричен продолжен кабел го задавиле „Шкаљарцот“ Радуловиќ, а потоа неговото тело го однеле во Ловќен и го запалиле на клада.

СДТ ги идентификува Ѓуровиќ и Радоњиќ, кој е во бегство, како директни извршители на убиството, а тврдат дека неговото тело било запалено од Радоњиќ и Вучковиќ.

Во документите пишува и дека тоа го направиле по инструкции на организаторите на криминалната организација Слободан Кашчелан и Игор Божовиќ.

Радуловиќ беше киднапиран на 14 октомври 2020 година во Стањевиќа Рупа кај Спуж, по ликвидацијата на „Шкаљарецот“ Дамир Хоџиќ и неговиот зет, Адис Спахиќ.

Обвинителите тврдат дека додека го мачеле, од него изнудувале информации за членови на организираната криминална група „Шкаљарци“, како и пари од неговата сопруга.

Обвинетиот М.Р.1. (Милош Радоњиќ) и обвинетиот П.Ѓ., по инструкции на организаторите на криминалната организација, со врзување на рацете и задушување со електричен продолжен кабел го лишиле од живот повредениот М.Р., така што пријавениот В.В. и М.Р.1. ја отстранил гардеробата на оштетениот и предметите што ги допрел, посмртните останки на оштетениот обвинетиот В.В. ги пренел во напуштен воен објект – Општина Ц., каде што претходно донел стари автомобилски гуми и ќумур за скара и каде заедно со М.Р.1. подготвиле оган, на кој го поставиле телото на оштетениот и го запалиле за да ги уништат трагите на стореното дело – стои во документите цитирани во одлуката на Врховниот суд со која му е продолжен притворот на Ѓуровиќ.

Радуловиќ бил однесен во Котор од Веља Невоља

Специјалните обвинители ги сомничат белграѓаните Вељко Беливук, Марко Миљковиќ, Небојша Јанковиќ и црногорскиот државјанин Ратко Живковиќ дека на 14 октомври 2020 година, по претходен договор со други членови на криминалната организација „Кавчани“, го киднапирале Радуловиќ кај Спуж.

Во обвинението пишува и дека Веља Невоља и неговиот дел од кланот, следејќи го криминалниот план, вечерта го префрлиле Радуловиќ во станбена зграда на територијата на Котор, каде што го задржале до денот кога бил ликвидиран.

За тоа време, наводно, го мачеле со намера да му изнудат пари и да им даде информации кои се членовите на спротивставената криминална организација, каде им се „кутиите“ со оружје и каде е дрогата што ја тргуваат.

Во обвинението се објаснува дека Радуловиќ, под заканите, им дал информации за „Шкаљарците“ и им овозможил да испраќаат пораки во негово име преку неговиот шифриран мобилен телефон и апликацијата „Скај“ со цел „да ги намамат на однапред договорени локации каде што ќе им ги одземат животите“.

 

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.