И пливачите и организаторите на денешната церемонија за фрлањето на светиот крст во селото Винча, кај Белград, немаа никаков проблем со тоа Милан Кичовиќ прв да стигне до целта. Сите заедно беа дел од изненадувањето за неговата девојка Лидија.

Кога Милан излезе од студените води, прво што направи беше клекнувањето на едно колено и запросувањето на неговата сакана.

Свршеничкиот прстен бил на чување кај поп Драган, кој исто така помогнал во целата организација околу запросувањето.

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.