Најверојатниот бугарски премиер Слави Трифонов во 2012 година имаше шоу посветено на Александар Македонски.Тој цела емисија се потсмеваше со ликот на Александар , дека тој говори бугарски јазик и оти однеднаш може да направи сто деца.

За потсмев на Трифонов служеше и портата „Македонија“ за која „Александар“ вели дека дел од Бугарија.

Погледнете

Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.