Водачите на Кавачкиот клан, Радоје Звицер и Милан Вујотиќ, планирале да го елиминираат својот ривал Јован Вукотиќ така што притворениците, членови на нивната група во Истражниот затвор, ќе го застрелаат првото кога тој се појавел на прозорецот од неговата притворска ќелија, се наведува во документот на Специјалното обвинителство.

Содржината на комуникациите на Скај меѓу членовите на оваа група покажал дека Звицер и Вујотиќ во случај на неуспех на основниот план смислиле резервен план.

Планот Б предвидувал дека затворскиот чувар Владан Лучиќ ќе ја затвори портата на просторот за пешачење во Истражниот затвор и ќе го спречи евентуалното бегство на Вукотиќ, кој требало да биде нападнат од воздух со дронови прикачени на експлозивни направи.Republika.mk - содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.